1163105235-las-lisas-a-atitlan-120

Chicken Bus

Guate guate guate

 


Guatemala – Země stromů

Úvodní článek na pokračování o zemi stromů, kde se lidé stále usmívají a mají dobrou náladu.

Také to je úvodní článek k dalším textům o masážích, o léčení a šamanech a o  práci s energií našeho těla, a také o tantře.


Pokusit se přiblížit zážitky z Guatemly je slovy takřka nemožné, ale i přesto věřím, že si po přečtení tohoto a dalších článků vytvoříte určitou představu o kráse Guatemaly, o možnostech léčení a schopnostech v nás skrytých.

Možná budete chtít  tuto zemi poznat. Vůbec bych se Vám nedivil.To Vás potom mohu pozvat na  zájezdy, které se konají dvakráte do roka – koukněte se na  odkaz AKCE na www.tetik.info.

Jako  první vysvětlím ten název článku. Guate guate guate  křičí průvodčí v autobuse, při tom je ale zavěšený na dveřích krásně barevného pomalu jedoucího busu, čoudícího  a narvaného lidmi, mířícího do Guatemala City – hlavního města. Co kdyby ještě někdo chtěl nastoupit:).


Pokud by jel jinam, například do Chichicastanenga tak slyšíte čiči čiči čiči  což tedy jak už víte  není  pokřik, kterým láká kočku na žrádlo.

Představte si krásné zelené hory a všude po stráních kukuřičná pole. Mezitím chatrče postavené hala bala z prken, kolem krásné a špinavé děti, hrající si na hlíně. Mámu, která sedí na prahu chatrče a vyrábí látku duhových barev. A chlapi s mačetami na polích kukuřice co se na vás usmějou a další nesoucí kopu avokáda na zádech – všechno to žije a ve všem je  hmatatelný klid a pohoda.

Taky pár lidí odpočívá a leží v houpacích sítích a srká liquados – mléko s ovocem.

Máte to? Chvíli si to zkuste představit.

Všechno je krásně barevné, šaty hrají všemi barvami a na tvářích lidí vidíte úsměv a odevzdanost životu. Najdete to všude, vpravo, vlevo, v horách, u moře i v džungli.

Vypadá to, že čím větší bída, tím větší pohoda.

Guatemala má rozhlohu jako Česká republika a má i stejný počet obyvatel.


Některé vesnice v horách jsou skoro nedostupné a není sem zavedena elektrická energie. Žijí zde rodiny s mnoha dětmi  schované v chýších.

Zde vyrábí látky a obdělávají malá políčka s kukuřicí. Většinou mluví původním jazykem a tak vám nerozumí ani anglické ani španělské výrazy. Je zde oficiálně 23 různých nářečí.

Jsou to většinou nejlepší místa pro setkání s šamany a šamankami, tzv nanas a papas.   

Jedním takovým šamanem je Bill Clements. Žije zde již deset let a lidé na celém západním pobřeží ho znají po přezdívkou doktor Gato (španělsky kočka). Je původem z Nového mexika, ale protože zde žije již 20 let dá se počítat mezi místní šamany.

Když Billa hledáte, nikdo Vám neporadí, kde ho najít, ale když hledáte doktora Gato, každý ví o kom se mluví a kam se zrovna v poslední době chystal.

Většinou léčí nemocné v odlehlých vesnicích daleko v horách nebo zdarma učí studenty práci s energií a léčitelství, zároveň s tím je léčí z těžkých, pro západní svět nevyléčitelných nemocí.Až Billa najdete, pochopíte, proč se mu přezdívá doktor Gato. Hned Vám zavrní do ucha jako kočka a hnedka vás rozesměje. Pozve Vás, abyste s ním strávili den nebo rok, to záleží na Vás a otevře Vám dveře ke všem vědomostem.

Nejlepší je o tom moc nepřemýšlet, protože je to pro náš způsob života a přemýšlení skok do neznáma a šok.

Počkejte. Nadechněte se a po chvíli pochopíte a uvolníte se. Pak se vyléčíte,  probudíte se ze sna.

A až budete odjíždět, nebude se Vám chtít.

Vaše oči budou čisté a zářivé jako křišťál. Hnedle by se takový několikaměsíční výlet dal doporučit všem co strádají, hledají a skuhrají nad životem.

 


Tak příště více o léčení u šamana Billa. Jo a taky o džungli, to je opravdu zajímavé a ti Mayové a jejich vědomosti a o tom jak se spí na pyramidě…


Tak ještě přeji krásné dny a smějte se ………no prostě  radujte se…….. z každé chvíle…..takže pořád, aby se i o nás a naší zemi mohlo povídat jak je tu veselo.

 

Další povídání o Guatemale je v kolonce O MNĚ pod odkazem V meduňce 6/2007

A nezapomeňte, že vše je LÁSKA, a vše co potřebujeme je Láska. Everything is LOVE

People are often unreasonable, irrational, and self-centered.

Forgive them anyway.

If you are kind, people may accuse you of selfish, ulterior motives.

Be kind anyway.

If you are successful, you will win some unfaithful friends and some genuine enemies.

Succeed anyway.

If you are honest and sincere people may deceive you.  Be honest and sincere anyway.

What you spend years creating, others could destroy overnight.  Create anyway.

If you find serenity and happiness, some may be jealous.  Be happy anyway.

The good you do today, will often be forgotten.

Do good anyway.

Give the best you have, and it will never be enough.  Give your best anyway.

In the final analysis, it is between you and God.

It was never between you and them anyway.